Председник Управног одбора Фондације „Суботичка Синагога” др Балинт Пастор ставио је данас у функцију аудиовизуелну презентацију Синагоге и рампу за особе са инвалидитетом, уз присуство председника Скупштине Аутономне покрајине Војводине Иштвана Пастора, водећег конзула Генералног конзулата Мађарске у Србији Габора Чигеа, Арпада Фремнода, који ће финкцију председника Мађарског националног савета обављати у наредном мандату и Роберта Сабадоша из Јеврејске општине Суботица. Овом приликом, др Балинт Пастор је рекао да се данас завршио један процес који је трајао годинама и да „са данашњим даном 14. децембром 2022. године можемо да кажемо да је у потпуности завршен процес обнове суботичке Синагоге“.
„Објекат је након неколико деценија пропадања предат у функцију 26. марта 2018. године, а од 20. јануара 2019. године дочекује посетиоце. Што се тиче посетилаца и њиховог броја, можемо да кажемо да је суботичка Синагога драгуљ и туристичке понуде нашег града и то подвлаче подаци броја посетилаца. Те прве године, 2019. имали смо у Синагоги 20.000 посетилаца, овај број се смањио за време ковид година, али ме изузетно радује што већ сада, почетком децембра 2022. године, можемо да кажемо да ћемо имати приближно 20.000 посетилаца колико смо их имали и 2019. године. Када томе додамо и око 10.000 посетилаца, гостију на нашим концертима, а било их је укупно 16 ове године, онда то значи да је ове године више од 30.000 људи посетило Синагогу“, рекао је др Балинт Пастор.
Он је нагласио да је суботичка Синагога једина Синагога на свету која је изграђена у стилу мађарске варијанте сецесије и да сваку прилику треба искористити да се каже и да се подсети да је овај објекат након више деценија пропадања обновљен захваљујући средствима Владе Мађарске у висини од три милиона евра, као и средствима са различитих нивоа власти Републике Србије у висини од 750.000 евра. Додао је да је овај објекат 30. септембра концертом на оргуљама и научном конференцијом обележио 120 година постојања.
„У претходним годинама смо обогатили садржај овог објекта који свакако има верски, али и културни, односно туристички карактер. Имамо нови wеб сајт, нову wеб презентацију на четири језика, you tube канал, присутни смо на друштвеним мрежама, увели смо могућност плаћања картицом и wi-fi интернет на територији читавог објекта. Те ствари можда звуче као баналне, техничке и небитне, али мислим да су изузетно битне са туристичког аспекта. Данас се завршава овај пројекат и овај процес због тога што ћемо предати аудиовизуелну презентацију Синагоге и пустићемо у функцију рампу за особе са инвалидитетом. Ради се о сталној поставци у виду интерактивне дигиталне изложбе, о два велика монитора која се стручно зову покретни киосци са екраном на додир и то је један елемент ове сталне дигиталне изложбе. Други елемент су електронски водичи, имамо их укупно 24 комада“, истакао је др Балинт Пастор.
Путем ове аудиовизуелне презентације, како је објаснио др Балинт Пастор, могу се добити информације о Суботици, о историјату Суботичких Јевреја, о најбитниојим представницима привреде и културе из историје нашег града са јеврејским пореклом, као и о историји Синагоге, историји изградње односно реконструкције Синагоге након више деценија пропадања.
„Желео бих да се захвалим Националном савету мађарске националне мањине, јер је ова стална поставка реализована уз финансијску помоћ Нациналног савета мађарске националне мањине, предузећеу ’ICB TECH’ који су били извођачи радова. Желео бих, свакако, да се захвалим и стручним лицима, стручњацима који су аутори ове сталне поставке као и преводиоцима, јер можемо бити поносни, пошто је све ово о чему сам говорио приступачно на свим језицима у службеној употреби у нашем граду: на српском, мађарском, хрватском, буњевачком, као и на енглеском, немачком и на хебрејском језику што сматрам изузетно битним, с обзиром на основну намену овог објекта. Када се говори о рампи за особе са инвалидитетом нећемо правити неку посебну приомопредају, због тога што сматрам нечим што је најприродније, најнормалније да све јавне зграде имају ове рампе захваљујући којима особе са инвалидитетом, слабовиди, али и породице са малом децом на лакши начин могу да уђу у зграду Синагоге“, подвукао је др Балинт Пастор.
Директор компаније „ICB TECH“, Александар Пеић, објаснио је да се ради о мултуимедијалним киосцима који поседују садржај на седам језика.
„Уређаји су са екраном на додир и једноставни су за коришћење. Поред мултуимедеијалних киоска, имамо и 24 аудиоводича. То су уређаји који пружају аудио садржај, дакле посетилац по уласку у Синагогу добије уређај, стави слушалице и може да послуша кратак увод о Суботици и Синагоги, затим док шета кроз Синагогу може да послуша више детаља о самој Синагоги. Ови уређаји су погодни за коришћење слабовидима, јер је могуће лако повећавати текст и фотографије док су аудиоводич уређаји погодни да их користе и слепе особе, пошто имају угравиране Брајеве бројеве на себи“, рекао је Александар Пеић.